”Riippuvuudet ja kuntoutusmenetelmät. Vanhat luotettavat ja uudet lupaavat? – Alkoholi-, huume-, ja rahapelitutkimuksen seuran juhlawebinaari

Päihdeongelmia on hoidettu Suomessa ja maailmalla 1800-luvulta lähtien eri tavoin ja eri syistä. Enää ei puhuta yksilön heikkoudesta, huonosta tavasta tai köyhäinongelmasta ja alkoholismista, jota voitaisiin parantaa kovalla työllä laitoksissa. Aikojen kuluessa ja päihtymiseen käytettyjen aineiden kirjon muuttuessa myös käsitys päihdeongelman luonteesta on muuttunut useaan otteeseen. 2000-luvulle tultaessa sairausnäkökulma on ollut keskeinen ja päihdeongelmasta puhutaan riippuvuuden käsitteen kautta. Geenien ja aivojen rakenteen yhteyttä riippuvuuden syntyyn tutkitaan. Muutos on näkynyt myös päihdeongelman hoitamisessa ja kuntouttamisen tavoissa. Terapiamuotona sovelletaan pitkälti kognitiivista terapiaa.  Erilaiset lääkkeelliset hoitomuodot ovat kehittyneet ja niitä käytetään ja tutkitaan eri tavoin hoidon ja kuntoutuksen tukena. Mukana työkalupakissa ovat kuitenkin myös pidempään käytössä olleet sosiaalityön keinot sekä esimerkiksi AA, NA ja Myllyhoito.

Myös rahapeliriippuvuus on ollut läsnä yhteiskunnassamme satoja vuosia ja sen inhimilliset, yhteiskunnalliset ja taloudelliset haitat ovat tulleet varsinkin viime vuosina kasvavan tutkimuksen ja poliittisen keskustelun kohteeksi. Rahapeliriippuvuuden hoitaminen kuntoutuksella on kuitenkin yhä vähäistä. Mallit on usein lainattu päihdekuntoutuksesta. Uudempia, juuri rahapeliriippuvuudelle suunnattuja hoitomuotoja on kuitenkin olemassa.

Miten erilaisten riippuvuuksien hoito on muuttunut ajan myötä? Mitä tutkimustietoa meillä on hyvästä hoidosta tänä päivänä? Mitkä keinot ovat uusia ja mitä vanhoja hyviä keinoja on tutkimuksen valossa syytä säilyttää? Alkoholi-, huume-, ja rahapelitutkimuksen seura juhlii 60-vuotista taivaltaan juhlaseminaarilla 6.11.2020. Seminaarissa tehdään tilannekatsaus siihen miltä kuntoutuskenttä näyttää tänään ja siihen, mitä eri hoitomuotojen vaikuttavuudesta tiedetään päihde- ja rahapeliriippuvuuden hoidossa niin yhteiskunnallisesta kuin lääketieteellisestä näkökulmasta. Seminaariin sisältyy myös juhlapuhe, jossa pohditaan seuran historiaa sekä sen tulevaisuutta muuttuvalla tutkimuskentällä.

Koronavirustilanteen takia seminaari pidetään kokonaisuudessaan etätilaisuutena. Puhujille on mahdollista esittää kysymyksiä sähköisiä kommunikaatiokanavia käyttäen, osallistumislinkki ja ohjeet kommentointiin lähetetään ilmoittautuneille erikseen.  Ilmoittautuminen tilaisuuteen (osallistumislinkin lähettämistä varten) 5.11.  klo 12.00 mennessä https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/107208/lomake.html

12.00-12.05     AHR 60 vuotta. Seminaarin avaus, Yaira Obstbaum, AHRn puheenjohtaja

12.05 -12.35    Stimulanttikorvaushoito. Mitä siitä tiedetään? Jonna Levola, Apulaisylilääkäri, HUS Psykiatria

                          5 min tauko

12.40-13.10     Aivotutkimuksen kontribuutio: miten sitä konstruoidaan ja käytetään, Matilda Hellman, tutkimusjohtaja HY

13.10-13.15     5 min tauko

13.15-13.45     Kuntoutusta netissä. Mitä siellä oikein tehdään ja mitä tutkimus tietää vaikuttavuudesta? Hannu Sievänen, Kehittämiskoordinaattori, A-klinikka Oy.

                          20 min tauko

14.05-14.35     Rahapelikuntoutus: Mitä kaikkea on tarjolla ja mitä tutkimus siitä sanoo? Sari Castrén, erikoistutkija, THL

                          5 min tauko

14.40-15.10     Juhlapuheenvuoro: Alkoholi-, huume-, ja rahapelitutkimuksen seura 60 vuotta. Miltä seura on näyttänyt, mitä voimme oppia menneestä ja miltä tulevaisuus näyttää? Marja Holmila, tutkimusprofessori emerita.

15.10                Seminaarin päätös

Kuva: needpix.com

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s