AHR:n kevätseminaari ”Päihteet ja rahapelaaminen digiajassa” 8.6. klo 13:00-15:30 (Zoom)

AHR:n kevätseminaari ”Päihteet ja rahapelaaminen digiajassa” 8.6. klo 13:00-15:30 (Zoom)

Digitalisaatio on vaikuttanut monin tavoin päihteiden ja rahapelien näkyvyyteen ja saatavuuteen.  Alkoholia on mahdollista tilata verkosta suoraan kotiovelle, ja laiton huumekauppa on viime vuosina kukoistanut verkon anonyymeillä markkinapaikoilla. Myös rahapelien tarjonta, mainonta ja helppo saavutettavuus korostuvat digiympäristöissä, mikä lisää riskiä peliongelmien kehittymiselle. Verkossa on myös mahdollista luoda sosiaalisia suhteita ja yhteisöjä päihteiden ja rahapelaamisen ympärille.

Alkoholi-, huume- ja rahapelitutkimuksen seuran kevätseminaari ”Päihteet ja rahapelaaminen digiajassa” järjestetään etänä Zoomin välityksellä ke 8.6. klo 13:00-15:30. Seminaarin puheenvuorot käsittelevät digitalisaation merkitystä alkoholin etämyynnin, huumekaupan ja rahapelaamisen näkökulmista. Seminaarissa julkistetaan myös vuoden 2021 parhaan päihde- tai rahapeliaiheisen tutkimusartikkelin voittaja.

Seminaarin ohjelma ja aikataulu:

13:00-13:05 Seminaarin aloitus: tervetuloa! (Anu Sirola, AHR:n varapuheenjohtaja)

13:05-13:30 Artikkelipalkinnon julkistaminen ja voittajan puheenvuoro

13:30-14:00 Alkoholin etämyynti rajat ylittävänä kauppana – epäselvä sääntelytilanne (Janne Nikkinen, Helsingin yliopisto)

14:00-14:10 Tauko

14:10-14:40 Laittomien anonyymien markkinoiden työkalut (Juha Nurmi, Tampereen yliopisto)

14:40-15:10 Internet ja sosiaalinen media rahapelaamisen kontekstina: sosiaalipsykologinen näkökulma (Anu Sirola, Jyväskylän yliopisto)

15:10-15:30 Loppukeskustelu

Ilmoittautumislinkki: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/117960/lomakkeet.html

Lämpimästi tervetuloa!

Kevätterveisin,

AHR:n hallitus

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s