Riippuvuuksien kohtaaminen palvelujärjestelmässä seminaari 15.11. Klo 13

Lämpimästi tervetuloa AHR:n syysseminaariin:

Riippuvuuksien kohtaaminen palvelujärjestelmässä  

Seminaari järjestetään tiistaina 15.11. klo 13–16 Tieteiden talolla, sali 505 (Kirkkokatu 6, Helsinki). Ohjelma ja ilmoittautumislinkki löytyvät alta  

Päihde- ja rahapeliriippuvuuksiin liittyy monenlaisia tuen tarpeita, joihin palvelujärjestelmän tulisi pystyä vastaamaan. Riippuvuuksien hoidon lisäksi niiden liitännäisilmiöt, kuten psyykkiset ja somaattiset sairaudet, taloudelliset ongelmat tai asunnottomuus tekevät koko sosiaali- ja terveydenhuollon saavutettavuudesta tärkeää. Palveluihin hakeutuminen tai niihin pääseminen ei kuitenkaan näyttäydy riippuvuuksiin liittyvissä kysymyksissä aina yksiselitteisenä. 

Palveluiden saavutettavuutta määrittää keskeisesti se, kokeeko ihminen tulleensa niissä kohdatuksi. Tällöin olennaisiksi muodostuvat esimerkiksi kysymykset siitä, millaisia ovat luottamusta vahvistavat tai sitä rikkovat kohtaamiset, mikä merkitys kohtaamispaikalla on vuorovaikutuksen rakentumiselle sekä miten riippuvuuksien kanssa eläviä ihmisiä tavoitettaisiin parhaiten palveluiden piiriin ja estettäisiin putoamasta turvaverkkojen ulkopuolelle.

Puheenvuoroissa käsitellään riippuvuuksien kohtaamista palvelujärjestelmässä sekä rahapeliongelmien että päihderiippuvuuksien näkökulmista. Esillä ovat niin onnistuneita kohtaamisia tuottaneet tekijät kuin kohtaamattomuuden kokemukset.

13.00–13.10 Seminaarin avaus, Johanna Ranta, AHR:n hallituksen jäsen 

13.10–13.40 Rahapeliongelman kohtaaminen palvelujärjestelmässä, Maria Heiskanen, erikoistutkija, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos 

13.40–14.10 Kohtaamattomuuden kokemuksia hyvinvointipalvelujärjestelmässä – haavoittuvissa elämäntilanteissa olevien naisten standpoint, Elina Virokannas, dosentti, vanhempi yliopistonlehtori, Helsingin yliopisto 

14.10–14.40 Kahvitauko 

14.40–15.10 Turvaverkkojen läpi pudonneet lapset ja nuoret – tarinoita asunnottomien päihteitä käyttävien nuorten elämästä, Keiju Vihreäsalo, post doc -tutkija, Helsingin yliopisto  

15.10–15.40 Haittoja vähentävän päihdetyön käytännöt ja vuorovaikutus – kohtaamispaikan näkökulma, Johanna Ranta, tutkijatohtori, yliopistonlehtori, Tampereen yliopisto 

15.40–16.00 Loppukeskustelu 

Ilmoittautuminen: 

Seminaari on maksuton jäsenmaksun maksaneille seuran jäsenille, muille seminaarimaksu on 20 euroa.  

Kahvitarjoilun vuoksi pyydämme teitä ilmoittautumaan seminaariin 4.11. mennessä https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/119662/lomakkeet.html  

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s